Yazılar

Organik Koku


 
Organik Koku, meyve-sebze
Dalından koparılmış, doğal, taze, mis gibi kokan bir salatalık, domates ya da şeftali.

Çocukluğumuzdaki görüntüsü, tadı ve kokusu ile zihnimizdeki yeri halen canlı bir şekilde duruyor. Öyle bir tat ki bu aranıp bulunamayan. Birçok kişi bu tadı arayıp bulmaya çalışıyor.

Bu tadı arayıp bulma isteği ile insanın karşısına organik kavramını çıkardı . "Tüm ürünlerimiz organiktir. Tarım arazimizde organik gübre kullanıyoruz. Sağlık her şeyden önce. Bu topraklarda doğal kalmış bir şeyler halen var. Doğadan gelen sağlık." gibi bir sürü başlık…

Organik ürünlere çok yoğun bir talep gösteriliyor. Ürün satışı yapılan bir yerde organik kelimesini geçtiğinde algılar değişiyor. Para ikinci plana atılıyor. Ürünün organik olması yeterli hale geliyor.

Türk Dil Kurumu’na göre organik; "doğal yolla yapılan", Wikipedi’ye göre; "organik ürün doğaldır, işlenmemiş tarım ürünleri olup, kimyasal katkıları yoktur" denilmektedir. Bana göre organik besin; doğal besindir. Dolayısıyla ilk aranılan doğallıktır. Doğallık kavramı deniznce olduğu gibi olan, sanayiden uzak, saf ve temiz anlamı ortaya çıkıyor. Bunun bilinçaltındaki çağrışımı da sağlık oluyor. Son zamanlarda artan kanser vakaları, sağlıklı yaşam arzusu, organik başlıklı dükkanlar, TV'deki yaşam guruları insanın bilinçaltını etkiliyor. Belki de bilinç düzeyinde fark edilemeyen yoğun bir sağlıklı yaşam bombardımanı ortaya çıkıyor.

Ürünün doğal olduğu anlatılıyor, tüketici tarafından görülüyor ve anlaşılıyor. Daha sonra beğenilen ve iyi olduğunu düşünülen ürünler alınıyor. Alıncaya kadar sağlıklı olduğu bilinen ürünler gönül rahatlığıyla tüketiliyor. Tüketilen ürünlerin sağlıklı olması ile ilgili kafalarda herhangi bir şüphe yok. Organik olduklarını da kabul ediliyor. Ancak onları yerken aranılan bir şey daha var. Ürünlerin tat ve kokuları. O tat ve kokular ki insana çocukluğunu, mahallesini, köyünü, anne-babasını, sevdiklerini hatırlatan. Şu andan alıp o güne götüren. 
 
Bu tat ve kokuların bam teline dokunması insanı farklı bir ruh haline sokuyor. Değişik duygular yaşanıyor. Bazen de beynin herşeyi ile hazır olmasına rağmen bir şeyler eksik kalıyor. Tam olarak o tat ve koku alınamıyor. Organik ürünlerin en zayıf tarafı galiba burası. 

Organik ürünler alınıyor. Belki sağlıklı olduğu için belki birileri istiyor diye.. Belki sanayiden uzak olduğu için belki de sırf bir moda akımı diye… Almak için birçok neden var. Belki de en önemlisi çocukluğun tadı ve kokuları için...