Yazılar

Ayrılık
Tek bir kalemi kırmanın kolay olduğu bir yerde 10 tanesi bir araya gelerek bu duruma karşı koyar. Bir tane bizonu avlamanın kolay olduğu bir ovada sürüye saldırma cesareti yine grup halinde gösterilir. Tek bir sığırcığın uçmasının normal karşılandığı gökyüzünde birlikte hareket eden sığırcıkların dansı şölene dönüşür. 

Hayatta kalmanın büyük bir zorluk olduğu doğada kimi canlı tek başına kimileri de grup halinde bu durumla mücadele eder. Toplumsal bir varlık olan insan da bu stratejiden hareketle kendi gibi düşünen, hisseden veya davranan diğer insanlarla birlikte olmak ister. Bu ona güç verir. Neslini devam ettirir. Binlerce yıldır devam eden bu birliktelik insana birçok fayda sağladığı gibi bazen de çekilmez bir hal alır ve ayrılıklar ortaya çıkar.

“Ayrılık” denince akla gelen ilk şey kişinin baskın düşüncesini ortaya koyar. Sözlük anlamı da dahil, sevgiliden, limandan, gruptan, eşinden, partiden, çocuğundan, ülkeden ayrılmak gibi birden farklı anlamlara gelebilir. Bunun yanında bir ayrılık şarkısı ya da bir ayrılık filmi de gelebilir akla… Hatta ayrılık kelimesi sadece düşüncede kalmayıp yalnızlık, mutsuzluk, acı gibi duyguları da ortaya çıkabilir. Daha da ileriye gidip kalp krizi, ülser, kanser yaşatabileceği gibi bazen de beş parasız bırakır.

Sonsuza kadar devam edeceği sanılan birlikteliklerde eninde sonunda ayrılık yaşanacaktır. Birbirlerini çok iyi tanıdığını düşünen insanlar bile an gelir karşısındakini tanıyamaz hale gelir. Fikirsel ve duygusal ayrılığın sonrasında “Sorun sende değil bende” ile başlayıp “Artık yürütemiyoruz”a varan ayrılık cümleleri kişileri ayrı dünyaların insanlarına dönüştürebilir. İnsanların ineceği yere kadar size eşlik ettikleri bir dünyada durak, çıkarların bittiği son nokta olacağı gibi taraflardan birinin yaşamının sona ermesi de olabilir. 

İlla ki ayrılığın olacağı hayatta önemli olan bir aradayken yaşananların farkına varmaktır. Bunun için de kişilerin önce kendilerini sonra da birlikteliklerini tanımaları gerekir. Ayrılık olmadan da sorunların çözülebileceği bir dünyada konuşabilmek, anlaşabilmek yaşam kalitenizi arttıracaktır.