Yazılar

Dikkat 

Az ya da çok her insanda olan dikkat, duygu ve düşüncenin bir konu yada sorun üzerinde toplanması, zihnin uyanık bulunması durumu olarak tanımlanır. İster hayatta kalmamız ister bir işi daha iyi yapabilmemiz isterse de rakiplerimizi geçebilmemiz için olsun dikkat, her anlamda insanlar için önemli bir durumdur.

İnsan ilkel dönemde mağarada yaşadığında bile kendisini ve ailesini korumak için dikkatli olmak zorundaydı. Tehlikeli hayvanlardan uzak durmak, hangi mantarı yiyeceğini bilmek, ormanın hangi yolundan gideceğini bilmek için dikkatli olması gerekiyordu. Günümüzde kavramlar değişse de dikkatli olmak ilkel günlerdeki önemini halen korumaktadır.

Bir yolcu uçağını kullanan pilot ile balık avlayan balıkçı düşünüldüğünde balığın özgürlüğüne tekrar kavuşması (kimileri bunu balığın kaçması olarak adlandırıyor) yada uçağın pilotaj hatasıyla düşmesi arasında dikkatsizlik bakımından fark yoktur, sonuçlar göz önüne alınmazsa…

Dikkatsizliğin prim yaptığı alanların olmadığı aksine dikkatin ön plan çıktığı bir dünyada sizin dikkatsizliğiniz başkalarının dikkatinden kaçmıyor. İnsan, hayatının birçok alanında dikkatli davranmak zorunda hissediyor/hissettiriliyor. Küçük ev işlerinden tutun da iş yaşamınıza kadar birçok alanda dikkat, ön plana çıkıyor. Hataların görüldüğü, yapılan onca iyi şeye rağmen dikkatin yanlışlar üzerine toplanması, bireyin üzerindeki baskıyı arttırıyor. Artan baskı kişiyi dikkatli olmaya daha da zorluyor. Zorlanan kişinin de hata yapma olasılığı artıyor. Kısır bir döngü.

Alınan gömlek yeni ve çorba içiliyorsa, üzerine dökülme ihtimali yüksektir mantığıyla dikkatli olmakta fayda vardır.