Yazılar

Giyim

 


Kadın Erkek

Bir erkek ayağını sıkan bir ayakkabı gerçeği karşısında acı çeker hatta mümkünse o anda değiştirmek ister. Aynı ayakkabıyı bir daha giymek istediğinde düşünebilir. Bir kadın, eğer giysi o ayakkabıyı giymesini gerektiriyorsa hiç düşünmez, giyer. Ayakkabının sıkması giysinin tamamlanmasından doğan hissiyatının önüne geçemez ve sadece fiziksel olarak çekilecek acı varsa tekrar tekrar çekilir.

Bir erkek dün giydiği pantolonu, gömleği hatta çorabı bile ertesi gün hiç düşünmeden giyebilir. Ne de olsa bu bir sorun değildir. Son bir aydır giydiklerini hatırlayıp sanki daha dün giymiş gibi hatırlayan kadın ise giyecek birşey bulamayabilir.

Bir erkek giyim alışverişine ihtiyacı olduğu için gider ve kimi zaman bu ihtiyaç karşı cins tarafından hatırlatılır. Giysi konulu harcama kaleminin, erkek muhasebe defterinde pek kaydı yoktur. Bir kadın ise giyim alışverişine sadece gider. İhtiyacının olmaması mümkün değildir. Kadın için giysi konusu her zaman muhasebe defterinde önemli bir yer bulur. Bulamadığında da özel ödenek bölümünden karşılanır.

Bir erkek diğer bir erkeğin boyu, arabası, cep telefonu, saati gibi şeylerine bakarken bir kadın çok hızlı bir bakışla tepeden tırnağa diğer kadının nasıl giydiğine bakar. Saniyelik süreçlerde bakış açısına göre izlenimler edinebilir ve o kişi hakkında bilgi sahibi olabilir. 

Bir erkek diğer bir erkeğin yeni aldığı gömleği fark etmeyebilir hatta ederse yanlış anlaşılmalara bile neden olabilir. Bir kadın ise bırakın yeni alınan bir gömleği, saç tokasının bile yeni olduğunu farkeder ve buna göre davranır.

Bir erkek bir giysinin bir rengini alır. Bir kadın ise o giysinin sarısını, mavisini, kırmızısını, siyahını kısacası kendisine yakıştığını düşündüğü tüm renkleri alabilir. Alınan giysi modeli güzelse renk katmak eğlenceli olabilir.

İster kadın isterse erkek olsun tüm insanlar, giysi konusunda olduğu gibi, yetiştikleri çevre ve aldıkları eğitime bağlı olarak kavramlara farklı bakar ve buna göre davranır.