Yazılar

Sosyal Oyunlar

 
 
facebook oyunTexas holdem poker, bejewelet, farm ville, bubble island, slotomania, pyramid solitaire, zuma blitz, song pop, okey, tavla, simcity social, fruit ninja frenzy ve daha adını sayamadığım yüzlerce oyun... Hepsi harika, hepsi çok güzel, hepsi çok ince hesaplarla tasarlanmış 1 ve 0'ların ahenkle bir araya geldiği oyunlar.

Epey önceleri, kendinle veya evine gelen arkadaşınla oynamaktan ibaret olan bilgisayar oyunları mantığı, sosyal paylaşım siteleri sayesinde başka bir boyuta ulaşarak oyun kavramı yeniden yazıldı. Üzerinde biraz düşününce denklemin çok basit olduğunu görüyorsunuz.

Denklem = insan

"Oynarken mutlu oluyorum. Boş zamanımı değerlendiriyorum. Bu oyun tam benim için. Zeka geliştiriyor." ve bunun gibi nedenlerle oynanıyormuş gibi gözüken ancak altında insanın çevresinde varolma çabasını besleyen bu sosyal oyunların dayandığı temel nokta; arkadaşına üstünlük kurarak tüm listede en öne çıkmak yani 1. olmaktır.

Oyunların içeriğine baktığınızda da puan yayınlamaları, arkadaşlarının kaç puan yaptığı veya neye ihtiyacı olduğu gibi durumlar da bu yüzdendir. Denklem basittir;

"İnsan bulunduğu grupta en iyi olmak ister."
 
Oyunlar konusunda daha çok ilgimi çeken ise sosyal paylaşım sitelerinin, oyunlarda sizi ön plana çıkarmak için para ile sağladığı olanaklardır. Bu olanaklardır ki sizi bir anda diğerlerinin önüne çıkaran ve listede 1. yapan. Eğer bu olanakları kullanamayacak durumda iseniz başka şeyleri ön plana çıkarıyorsunuz.

Oyunlar harika, çok güzel, çok ince hesaplarla tasarlanmış 1 ve 0'ların ahenkle bir araya gelmesiyle oluşmuş ve en önemlisi de insanın en temel duygularına hitap etmesi.
  
 
Şafak Uzun